Bezúdržbová zahrada – 7 stěžejních pilířů

Žádná zahrada, včetně té permakulturní, není zcela bezúdržbová. Ale proč se alespoň nezkusit přiblížit ideálu? Zde je 7 stěžejních pilířů, které vám pomohou při realizaci.

Když člověk na něčem příliš lpí, sám si stěžuje život. To platí dvojnásob, když se jedná o tvoření bezúdržbové zahrady. Té musíme vyjít naproti – přizpůsobit se podmínkám na zahradě a využít je tak, aby příroda pracovala co nejvíce sama bez nutnosti našeho zásahu. Člověk si musí položit následující otázky. Jaké jsou podmínky zahrady? Jaké rostliny na ni vysadit? Opravdu musí být všude trávník? Jak si usnadnit práci?


Podmínky na zahradě

V prvé řadě je nutné zvážit podmínky na zahradě i jednotlivých stanovištích. Když neuvážíme vlastnosti půdy a s nimi spojený výběr rostlin a chceme si vybudovat úplně jiný typ zahrady, než pro který se náš pozemek hodí, zaděláváme si na velké potíže a dřinu. Například: pokud máte na zahradě jílovitou půdu, ve které se daří “divoké vegetaci”, chtít dosáhnout pečlivě upraveného anglického trávníku bude ke zbláznění. Přitom krásná zahrada se dá vybudovat za každých podmínek – jen musí mít správně zvolený styl. Důležité faktory určující podmínky na zahradě jsou:

  • světlo/stín
  • vlhkost půdy
  • výživnost půdy
  • větrnost
  • kyselost půdy

Když vše zvážíme, netlačíme nic na sílu a necháme přírodu, aby pracovala pro svůj vlastní benefit, máme potenciál vytvořit krásnou zahradu, která opravdu nevyžaduje mnoho údržby. 

Chytré využití plochy

Nemusíme mít všude jen trávník. Lze jej alespoň z části nahradit trvalkami, na chalupě bylinkami jako od babičky, nebo větší plochy překryjeme půdopokryvnými rostlinami a dřevinami (skalník drobnolistý, jalovec obecný, barvínek modrý). Kachličky skládejte co nejblíže k sobě – ve spárách se potom hůře uchytí plevel. Do štěrku lze zasadit suchomilné nenáročné rostliny, do mulče zase rostliny, které mají rády vlhkost. Vytvoříme tak bezúdržbový záhonek. Nebo necháme plochu volnou. Z uvedených materiálů lze vytvořit i cesty. 


Takto zpracovaná plocha kolem stromu nejen hezky vypadá, ale usnadní vám sekání.

Vysázení vhodných rostlin

Výběr nenáročných rostlin na údržbu je bohatší, než by člověk čekal. I zde lze dodržet známé pravidlo, že v každém ročním období bude kvést část zahrady. Ideální je vybírat trvalky a před vysazením půdu obohatit startovacím třeba i domácím hnojivem. Tak máte jistotu, že se dlouhotrvající rostliny uchytí a nebudete jim muset další roky v podstatě věnovat pozornost.

Příklady nenáročných květin:

  • Bohyška
  • Šeřík
  • Lupina
  • Hortenzie
  • Mavuň červená
  • Levandule
  • Mateřídouška

Pohodlné zavlažování

S manuálním zavlažováním pomocí hadice a konve žádný zahradník nedosáhne takového efektu, jako automatický zavlažovací systém. Pokud si chcete ušetřit úmornou námahu při zavlažování, nechte jej nainstalovat. Zavlažování bude rovnoměrné a spolehlivé a nastavíte jej podle vlastní potřeby (například každý druhý večer zalévat, ale ne, pokud prší).

Nechte pracovat přírodu

Hmyz a konkrétní zvířecí druhy nám pomáhají udržovat zahradu bez chemických zásahů. Pomůže nám (nebo jim) například:

  • Hmyzí hotel, který je užitečný a pěkný na pohled. Navíc na něm můžete uplatnit svou kreativitu a vytvořit jedinečné dílo, které zahradě dodá charakter.
  • Když necháme prostupný plot, mohou se k nám dostat i ježci, ještěrky a užovky, kteří jsou milou návštěvou nebo budou lovit škůdce.
  • Možnost je také zasadit nechat kus trávníku nesekaný a nechat v něm bujet život.
  • Anebo vybudovat zahradní jezírko s množstvím vodních i podvodních květin. Nevyžaduje potom údržbu (například oproti skalce, která je velice pracná).
Nechat volně bujet část zahrady nemusí být ke škodě esteticky ani prakticky.

(Ne)zastřihování dřevin

Některé druhy živých plotů se musí stříhat i vícekrát za rok, ale jsou takové, které stačí stříhat jednou ročně: šácholan, muchovník, vilín, hloh, dřín obecný, pěnišník, bambus a mnohé jehličnany.

Zákrsky

Zákrsky jsou čerstvě populárním trendem. Jedná se o ovocné stromy například metr vysoké – jsou to tedy takoví “trpaslíci”. Pokud si nechcete místo na zahradě vyplýtvat na velké stromy, které budete muset pracně zastřihovat, zákrsky se pro vás jasně nabízejí. Úroda z nich je pochopitelně adekvátní velikosti stromu, takže se jedná pouze o několik kusů ovoce (záleží na druhu a odrůdě stromu, ale může to být např. 7-10 ks jablek, což je při malých rozměrech některých odrůd velice slušný počet). Výhodami záksrků je tedy malá velikost a s tím spojená lehkost údržby, potěšení z vlastního ovoce a snadná sklizeň – plody máte přímo po ruce.

Zdroje:
kvetoucizahrada.cz/
www.novinky.cz/
www.ireceptar.cz/